Vyhnánění krys z ostrova Ummanz

18. března 2007 v 22:31 | Míša |  Krysaři

Vyhnánění krys z ostrova Ummanz

A. Haas

Před mnoha lety bylo na Island Ummanz tolik krys, že obyvatelé nemohli nalézt úkryt bez škůdců. Pak přišel černokněžník z ciziny představil se a nabídl, - - za velkou peněžitou odměnu - - že odvede z ostrova všechny krysy. Lidé z Ummanz souhlasili s placením, třebaže na začátku uvedl, že bude schopný odvést krysy jen po dobu života obyvatelstva, které tam momentálně žilo. Pak černokněžník vedl všichni krysy k jihozápadnímu pobřeží Ummanz a poté do vody. Tento region je ještě dnes nazvaný Rott.
Říká se, že půda z této oblasti dříve mohla být užívaná jako ochrana proti krysám. Lidé, které sužovaly krysy chodili na ostrov Ummanz pro pytle půdy z Rott . Malá hrstka této půdy nasypaná do krysí díry by měla stačit, aby krysy uvnitř do několika hodin utekly. Toto všechno bylo připisováno cizímu černokněžníkovi.
Nicméně po smrti dřívějšího obyvatelstva, a po příchodu mnoha nezasvěcenců na Ummanz, si krysy opět našly svou cestu zpět na ostrov. Od té doby dokonce ani půda z Rott už nepomáhá krysy vyhánět.
  • Zdroj: A. Haas, Rugensche Sagen und Marchen (Stettin: Johs. Burmeister Buchhandlung, 1903), ne. 170, stránek 153 - 154.
  • Ummantz je součástí Nemeckého ostrova Rugen v Baltském moři.

ZDROJE:
Text - www.pitt.edu
Překlad - Můj vlastní ©
Obrázek - google.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama