Děti z Hamelnu

18. března 2007 v 20:12 | Míša |  Krysaři

Děti z Hamelnu

Jakub a Wilhelm Grimm

V roce 1284 se v Hamelnu objevil záhadný muž. Jeho oblečení bylo z mnohobarevných jasných látek. Byl nazván "krysař". Tvrdil, že umí chytat krysy a slíbil, že za jistou sumu zbaví město všech myší a krys. Občané byli nadšení a slibný mu peníze. Krysař pak z kapsy vytáhl malou píšťalu a začal na ni hrát. Krysy i myši ihned opustily domy a obstoupil ho. Když usoudil, že přišly všechny,odvedl je k řece Weser. Tam si vyhrnul šaty, aby se nenamočily, a vešel do vody. Zvířata ho následovala, vlezla do vody a utopila se.
Teď, když se jich občané zbavili, litovali, že krysaři slíbili tolik peněz a, používajíc všech možných omluv a výmluv, mu odmítli zaplatit. Nakonec odešel, trpký a rozhněvaný. Ovšem ne na dlouho. Vrátil se 26. června, na den svatého Johna a Saint Paula brzo ráno, v sedm hodin (jiní říkají že v poledne). Nyní oblečený do loveckého kostýmu s hrozivým výrazem v obličeji a červeným kloboukem na hlavě. Znovu ulicemi rozezněl svou píšťalu, ale tentokrát to nebyly krysy a myši, kdo k němu přišel, nýbrž děti: mnoho chlapců a děvčat starších čtyř let. Byla mezi nimi i starostova vzrostlá dcera. Houf ho následoval, a on je vedl do jeskyně, která se za nimi navěky uzavřela.
Všechno bylo viděno opatrovnicí dětí, která měla jedno dítě v náruči. Následovala je z bezpečné vzdálenosti, ale pak se s dítětem vrátila zpět do města. Rodiče úzkostlivě běželi k městské bráně hledajíc své děti. Matky žalostně vykřikovaly a vzlykaly. Do hodiny byli posláni poslové všude po vodě i po souši aby zjistili, jestli děti - - nebo některé z nich - - nebyly viděny, ale marně.
Dohromady se ztratilo 130 dětí. Dvě, jak někteří říkají, zaostávaly za ostatními, a tak se vrátily. Jeden z nich byl slepý a další němý. Nebyli však schopni říct, kam je odvedl, ale potvrdili, že krysaře následovali. Jeden malý chlapec byl pouze v košili, a tak se ten němý vrátil pro jeho kabát díky čemuž unikl tragédii. Když se vrátil, byli již všichni ztraceni v jeskyni. Tato jeskyně byla ještě vidět.
Do poloviny 18. století, a pravděpodobně i dnes, je ulice, skrz kterou byly děti vedeny k městské bráně, nazývaná Bunge-lose (nehlučná, klidná) ulice, protože tam nebyla povolena žádná hudba ani tanec. Například, když svatební průvod na své cestě ke kostelu prochází touto ulicí, musí hudebníci přestat hrát. Hora blízko Hamelnu, ve které děti zmizely, je nazývaná Poppenberg. Postavili u ní dva kamenné kříže, jeden vlevo a druhý vpravo. Někteří tvrdí, že děti odvedené do jeskyně vyšly v Sedmihradsku.
Občané Hamelnu zaznamenali tuto událost ve své městské kronice.
Podle Seyfrieda to bylo zapsáno spíše 22. než 26. června.
Následující řádky byly vepsány na radnici:
V roce 1284 po Kristu
Z Hamelnu bylo odvedeno pryč
Sto třicet dětí narozených v tomto městě.
Byly odvedeny krysařem do hor.
A na nové bráně bylo napsáno: Centum ter denos cum magus ab urbe puellos duxerat ante annos CCLXXII condita porta fuit.
[tato brána byla postavena 272 let poté, co kouzelník odvedl 130 dětí z města.]
V roce 1572 nechal starosta příběh zobrazit na kostelních oknech. Doprovázející nápis je však z velké části nečitelný. Navíc byly na památku události raženy mince.

ZDROJE:
Překlad - Můj vlastní ©
Obrázek - google.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maggot Maggot | E-mail | 3. listopadu 2013 v 21:19 | Reagovat

Strašně moc Ti děkuji za tuto rubriku o Krysaři! Bez Tvé stránky by byla moje seminární práce poloprázdná! Moc ráda uvedu tento blog v použitých zdrojích! :) Chci se jen zeptat, nemáš náhodou české znění Krysolova od Mariny Ivanovny? :) Ještě jednou díky! :))

2 evka evka | E-mail | Web | 15. března 2014 v 11:18 | Reagovat

Krásné.

3 Míša Míša | E-mail | 11. května 2014 v 4:47 | Reagovat

[1]: Nemám, takže nevadí, že píšu až teď :-D
Jinak mně teda těší, že jsem pomohla :-) Krysařem vlastně můj blog začal, když nad tím tak přemýšlím :,)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama