Avicenno a myši v Aleppu

20. března 2007 v 13:35 | Míša |  Krysaři

Avicenno a myši v Aleppu

Sýrie

Ve městě Aleppo byl král. Protože město přetékalo myšmi, stěžovali si na ně lidé každý den. Jednoho dne, když král hovořil s Avicennaem, řekl: "Ó Avicennae, všichni lidé si na ty myši stěžují. Mohli by jsme najít nějaké řešení, aby byli lidé apokojeni?"
Avicenna odpověděl: "Mohu zařídit, aby ani jediná z nich nezůstala ve městě. Ale s podmínkou, že budete stát ve městské bráně, ovšem dejte si pozor, ať uvidíte cokoliv, nesmíte se smát!"
Král svolil a byl rád. Ihned si nechal připravit koně, nasedl a jel k bráně.
Avicenno stál na ulici, opakoval kouzlo a volal na myši. Jedna z myší přišla, on ji chytil, zabil a dal ji do rakve a vyrobil čtyři myši, které měly tu rakev nést. Pak zopakoval kouzlo a začal tleskat; tyto čtyři myši se daly do pochodu k bráně. Všechny myši, které byly ve městě, se přidali k "pohřbu", takže jich ulice byly plné. Přišly až k bráně, kde stál král. Některé stály před rakví a některé za ní. Král tomu přihlížel, viděl myši s rakví na ramenou a, neschopen vzdorovat, se rozesmál. Jakmile se zasmál, myši, které byly vně brány zemřely, ale ty, které zůstaly ve městě, se rozutekly zpět do svých děr.
Avicenna řekl: "Ó králi, kdyby ses držel mé rady a nesmál se, ani jediná myš by nezůstala ve městě, nýbrž by všechny vyšly ven a zemřely. A všichni lidé by byli spokojeni."
Král litoval svého smíchu, ale co teď mohl dělat? Lítost přišla příliš pozdě.
  • Zdroj: Sheykh-Zada, "The Lady's Twenty-Eighth Story," The History of the Forty Vezirs; or, The Story of the Forty Morns and Eves, translated by E. J. W. Gibb (London: George Redway, 1886),, stránky 300 - 302.
  • Titul poskytl a jazyk opatrně zmodernizoval D. L. Ashliman.
  • Aleppo (arabsky Halab ) je hlavní město severní Sýrie.
  • Avicenna (arabsky Ibn Sina ) byl nejvlivnější vědec, filosofický středověkého islámu.

ZDROJE:
Překlad - Můj vlastní ©
Obrázek - www.google.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama