Paranormální: Kolem nás

17. února 2007 v 17:09 | Míša |  Paranormální na Novinkách.cz
Paranormální: Kolem nás
Při pohledu na sympatické mimozemšťany ze seriálu Akta X si průměrný divák TV Nova řekne, že setkání s nimi je ve skutečnosti hloupost. Vždyť je to jen hra, jakou s námi média provozují každý celý den našeho života.
Dokonce ani když se neméně sympatičtí agenti FBI honí za maniakem, který pohledem zapaluje své spoluobčany, nezůstává divák vytržen ze svého klidu. Prostě a jednoduše, zázraky se nedějí, a kdo si myslí, že ano, je hlupák nebo cvok. Je to jen televize. Ano. Televize.
-------
Jste průměrný divák? Taky nevěříte, že by všechny ty obludy a bubáci dokázali prostě vystoupit z obrazovky a najít si vás? Abyste nebyli překvapeni.
Toto Paranormální je jubilejní jedenácté. Když jsem někdy téměř před dvěma roky psal první dva články, bylo to, přiznám se, trochu impulzivně na základě vlastních zážitků (jsem se prostě potřeboval vykecat). Výsledek byl celkově vzato o ničem, a tak jsem původní příběhy trochu zaostřil, přikápl do reality něco fantazie, aby byla zvýrazněna podstata, a některé detaily si vymyslel. Vzhledem k fantastickému tématu mi to nepřipadalo nijak podvodné.
Jenže pak se, po dlouhé odmlce, začala hromadit témata již ne z vlastní zkušenosti, ale vyprávěná lidmi, kteří skutečně prožili cosi, co bylo dalece za jejich vnímáním. A pravdou zůstává, že přestože se lidské znalosti stále rozšiřují, podobných událostí neubývá. Paranormální. Něco, co bychom považovali za výplod scénáristů televizní obrazovky, prochází, jak se zdá, běžným životem a nepřeje si to být rušeno. Všechny díly vyšlé od konce roku 2000 jsou přepisem skutečných událostí prakticky bez dramatizace. Událostí skutečných a zvláštních.
-------
Zvláštní věci, záhady, jež se stávají, nejlépe řečeno v běžném životě, nemají povahu konce světa, vraždícího maniaka a nebo tisíci lidmi pozorovaným přistáním mimozemšťanů. Spíše jde o malé0 události relativně omezené časem, prostorem a především počtem lidí, kterých se dotýká jejich efekt. Jsou tací, kteří se s paranormálnem naučili žít. Tací, kteří se ho naučili ignorovat. A také lidé, které například skutečnost, že kolem sebe emitují viditelné světlo nezjistitelného původu, přivedla téměř k branám psychiatrické léčebny a v konečném důsledku z nich učinila příslušníky jedné sekty. Přitom jsme ale ztěží schopni třeba jen definovat, co je a co není paranormální.
-------
Přesto, jak se zdá, pokus o definici již byl učiněn. Podle jednoho e-mailu, který mi přišel s odpovědí na minulé Paranormální a přinutil mne k napsání této úvahy, jsou zmíněné události vlastně jen produktem lidské neschopnosti zavést do souhrnu poznání vzorec, který se neslučuje s jiným, již vžitým vzorcem. Jinak řečeno, prostor pro nevysvětlitelné vytváří naše vlastní neochota vysvětlovat něco, co by mohlo popřít zažité vnímání světa. Umělého blikajícího světa bezstarostných večerů u televizních obrazovek a pro ty šťastnější tvrdé fyzické nebo duševní dřiny v práci.
Přesto si ale myslím, že je nutné ve sbírání tak zvaně paranormálních jevů pokračovat. Možná to rozsvítí jiskřičku schopnosti změnit své myšlení a pozorovat děj kolem sebe novýma očima v mnohých z nás.
Vojtěch Bednář (aveius@seznam.cz) - 7.3.2001
Autor je novinář na volné noze. Jeho archiv článků najdete na adrese http://vojtech.hyperlink.cz.

ZDROJ:
Text - Novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama