Paranormální: Babička

19. února 2007 v 17:00 | Míša |  Paranormální na Novinkách.cz
Paranormální: Babička
Bydlel jsem již na svobodárce ve větším městě, kde jsem také pracoval. Na víkendy jsem jezdil k našim do asi 15 km vzdáleného menšího města. Bylo to asi rok po maturitě, víkendy jsem si představoval po svém, a tak když naši odjížděli na chatu a já s nimi nemusel, bylo to více než příjemné. "Jen aby nepřijela babička na kontrolu," honilo se mi hlavou. Občas to totiž na požádání rodičů dělala (morálka byla tehdy tvrdší, psal se rok 1986).
Sobota probíhala podle plánu, koncert kapely v místním kulturáku, návštěva kamarádky, trochu vína atd. Příjemně unaven (avšak ne opilý) jsem se vydal na cestu domů a těšil se na pořádnou koupel. Jelikož jsem celkem "požitkář", napustil jsem si opravdu plnou vanu horké vody s pěnou, nalil si skleničku vína s ledem, vzal si k vaně pár jednohubek, knížku a kazetový magnetofon Grundig s nahrávkou starší desky P. McCartneyho - McCartney 2. Kazeťák jsem postavil na pračku, která stála vedle vany, zapojil ho do sítě, pustil hudbu a zvolna se vnořil do horké vody.
Vychutnával jsem si pocit horka, prostupujícího celým mým tělem, navíc kombinovaný s ledovým vínem a dobrým počteníčkem, když tu najednou... BABIČKA! Zřetelně jsem uslyšel během jedné rychlejší skladby mého oblíbeného Paula její hlas, který volal moje jméno, avšak takovým zvláštním způsobem - důrazně, až úpěnlivě: "Martine!"
Spustil jsem tedy knihu z očí a zmrznul. Oči se zastavily na opačném konci vany, přesněji na hladině vody ve které jsem byl celý ponořen a nad kterou se asi ve vzdálenosti 5 cm houpal vypadlý konec síťové šňůry od magnetofonu. Druhý konec této šňůry vězel samozřejmě v zásuvce. Od té doby vím, co to znamená zůstat jako přimrazený. Když jsem si uvědomil, že stačila malá vlnka.
Pomalu jako lenochod, aby se hladina nepohnula, jsem vylézal z vany a uvědomil si, že magnetofon hraje dál, neboť jsou v něm baterky - po vytažení šňůry se tak automaticky přepnul na ně. Jen jsem si říkal, kde je pořád ta babička! S pocitem obrovské úlevy jsem vešel do bytu a začal ji hledat. Marně. V zámku byly moje klíče zevnitř, babička nikde. Taky už bylo dost hodin, ale to mi v té chvíli nedošlo. Vrátil jsem se do koupelny, vzal magnetofon a přetočil ho zpět na onu píseň P, zda tam nebude v textu alespoň náznak volání "Martine!" - nic.
Když pak naši v neděli přijeli z chaty, hned ve dveřích mi vzkazovali moc a moc pozdravů od babičky, u které se po cestě stavili a která mi vzkazuje, že na mne pořád myslí a že už jsem u ní dlouho nebyl na návštěvě. Je to už asi 15 let, babička je již hodně stará a já se ji snažím stále navštěvovat co nejvíce. Alespoň trošku se jí snažím oplatit to, o čem ani neví. I když...
-------
Dnešní příběh se stal panu Martinu Kaděrovi. Já pak musím dodat, že podobné věci se dějí i dnes. Do relativně známého zvukového jevu, jako je například stopa magnetofonu, se je schopna vloudit informace pro posluchače mnohem podstatnější než ta původní. Krásný je třeba příklad jistého pana Jarka Milenského. Když v roce 1998 pracoval jako pokrývač na stavbě, poslouchal walkmana, ve kterém měl tvrdou rockovou hudbu. Jedna skladba mu začala vyluzovat zvuky, jako kdyby se navíjel pásek. Najednou se hudba zcela přerušila a v tichu sluchátek se (stejným hlasem, jaký měl zpěvák oné kapely) ozvalo anglické: "Check out the rope!" Volně přeloženo: "Zkontroluj lano!" Jarek se podíval na bezpečnostní lano, kterým byl přivázán ke konstrukci na střeše přesně v okamžiku, kdy se uvolnilo. Konec ho minul, aby vzápětí zmizel v hloubce šesti pater. Protože byl na šikmé střeše, dolezl velmi opatrně na hřeben. A právě v tom okamžiku se hudba opět rozezněla. Nikdy předtím ani potom na té kazetě žádný podobný text nebyl. Jarkovi možná zachránila život kapela Aerosmith. Ale možná také jen jeho vlastní podvědomí, které mělo na moment hlas zpěváka Taylora.
-------
Vojtěch Bednář (aveius@seznam.cz) - 16.5.2001
Autor je novinář na volné noze. Jeho archiv článků najdete na adrese http://vojtech.hyperlink.cz.

ZDROJ:

Text - Novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama